Jeffrey Alexander 602-12DMAC - Pulls Cabinet Hardware
★★★★★ 4.2 32 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.marti.sauber-ag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Tahoe 12" Center to Center Rustic Twist Square Appliance Handle / Appliance Pull Product Specifications: SKU: 602-12DMAC Finish: Distressed Oil Rubbed Bronze Manufactured By: Jeffrey Alexander Base Width: 0.75 in. Center to Center: 12 in. Center to Center mm: 305 mm Length: 12.75 in. Length mm: 324 mm Nominal Center to Center: 12" (305mm) Product Weight: 1.31 Projection: 1.375 in. Projection mm: 40 mm Quantity: 1 Screw Size: 8-32 x 1 Width: 0.5 in. Width mm: 13 mm Installation Hardware Included: Yes Base Material: Zinc Handcrafted: No Material: Zinc Style: Handle Pulls, Appliance Pulls Theme: Traditional, Rustic, Industrial Approved for Commercial Use: No Collection: Tahoe Country Of Origin: China Manufacturer Warranty: Limited Lifetime
  • Finish: Distressed Oil Rubbed Bronze
  • Manufactured By: Jeffrey Alexander
  • Base Width: 0.75 in.
UPC 843512021329
Color Distressed Oil-Rubbed Bronze
Shape Arch & Bow
Brand Name Jeffrey Alexander
Metal Type Zinc
Style Name bar
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 1 Pounds
Finish Types Distressed Oil Rubbed Bronze
Manufacturer Jeffrey Alexander
Model Number 602-12DMAC
Material Type Metal, Zinc
Exterior Finish Bronze
Handle Material Bronze
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components Screw
Manufacturer Warranty Description No Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
32 ratings | 13 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (25)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (4)